تبلیغات
نانو و ایران - نخبگان ایران
نانو و ایران
نانو آرزوی دیروز ، واقعیت امروز ، زندگی فردا

ایران از نظر تعداد اختراعات مرتبط با نانو در اروپا رتبه ‪ ۲۲‬را دارد.

كارگروه سیاست‌گذاری و ارزیابی ستاد ویژه توسعه فناروی نانو با استفاده از پایگاه اطلاعات پتنت ‪ QPAT‬به تحلیل اختراعات ثبت شده در فناوری نانو و تعیین جایگاه ایران در این شاخص پرداخته است.

پایگاه اطلاعات ‪ QPAT‬وابسته به گروه مالكیت فكری ‪ Questel‬است كه اطلاعات مربوط به اختراعات ثبت شده در بیش از ‪ ۷۵‬دفتر ثبت پتنت در دنیا (دفتر ثبت پتنت ایران جزء این دفاتر نیست) در آن موجود است.

در بین دفاتر ثبت اختراع در دنیا، دفتر ثبت پتنت آمریكا (‪ ,)USPTO‬ژاپن ( ‪ )JPO‬و اتحادیه اروپا (‪ )EPO‬حجم بسیاری از اختراعات را پوشش می‌دهند كه علت آن نقش مهم این كشورها در تحقیقات و نوآوری، توان تجاری‌سازی بالا و بازار مناسب برای عرضه محصولات اختراعات است.

بر اساس آمار بدست آمده ، ایران تاكنون پتنتی در زمینه فناوری نانو در ‪ USPTO‬و ‪ JPO‬نداشته است؟ ولی در سال ‪ ۴ ،۲۰۰۷‬پتنت فناوری نانو در‪EPO‬ منتشر كرده و از این لحاظ در بین كشورهای صاحب پتنت در این دفتر ثبتی بطور مشترك با فنلاند، برزیل و نروژ در رتبه بیست و دوم قرار گرفته است.

آمریكا، ژاپن، آلمان، كره جنوبی و فرانسه به ترتیب در رده‌های اول تا پنجم قرار دارند.

از كشورهای منطقه نیز تركیه تنها یك پتنت فناوری نانو در سال ‪ ۲۰۰۷‬در اروپا ثبت كرده است.

با احتساب تمامی اختراعات ثبت شده در كلیه دفاتر ثبتی موجود در ‪,QPAT‬ تعداد اختراعات ایران در فناوری نانو در سال ‪ ۲۰۰۷‬به ‪ ۵‬اختراع می‌رسد و در جایگاه چهل و دوم دنیا و سوم كشورهای اسلامی قرار می‌گیرد.

آمریكا، چین و كره جنوبی سه كشور اول هستند و تركیه با ‪ ۱۴‬اختراع و مالزی با ‪ ۶‬اختراع در سال ‪ ۲۰۰۷‬به ترتیب رتبه‌های سی ام و چهل و یكم را بخود اختصاص داده اند.

از نظر موضوعی‪ ۳‬پتنت از ‪ ۵‬پتنت ایران در سال ‪ ۲۰۰۷‬درباره كاربرد نانولوله های كربنی، یك پتنت درباره فرآیند تولید نانولوله كربنی و یك پتنت هم درباره كاتالیست‌های مبتنی بر مواد نانوحفره‌ای است. همچنین پژوهشگاه صنعت نفت با ‪ ۳‬پتنت و دانشگاه تهران با یك پتنت، تنها موسسات و دانشگاه های ایرانی صاحب اختراع در فناوری نانو هستند.

یك اختراع نیز بطور مشترك بنام یك محقق ایرانی و محققانی از سوئیس به ثبت رسیده است.

تعداد اختراعات نانوفناوری ایران در سالهای قبل از ‪ ۲۰۰۷‬تنها ‪ ۲‬مورد است كه مربوط به همكاری محققان ایرانی با موسسات خارج از كشور است و در سازمان جهانی مالكیت فكری (‪ )WO‬ثبت شده اند.

به گزارش پایگاه اینترنتی فناوری نانو، علت تعداد اندك پتنت‌های ایران در فناوری نانو علی رغم رشد قابل ملاحظه در علوم نانو (مقالات ‪ )ISI‬را می توان با فاصله زمانی بین تحقیقات بنیادی و تولید فناوری مرتبط دانست.

رشد سریع مقالات بین‌المللی ایران در فناوری نانو از سال ‪ ۲۰۰۵‬آغاز شد و با توجه به فاصله ‪ ۳‬تا ‪ ۱۰‬ساله بین تولید علم و تولید فناوری و همچنین سیاست‌های ستاد توسعه فناوری نانو در حمایت از نوآوری و تشكیل دفاتر خدمات تخصصی مالكیت فكری در موسسات و پژوهشگاه‌های مختلف می‌توان انتظار داشت كه تولید فناوری نیز در سال‌های آینده با رشد بیشتری همراه باشد.

مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته در حیطه علم سنجی نشان می‌دهد فناوری نانو با سرعت بسیار در حال رشد است و پیشرفت‌های اخیر در علوم و فناوری نانو، وقوع تغییرات اساسی را در محدوده وسیعی از صنایع نوید می‌دهد كه می تواند به كاربردهای جدیدی منجر شود.

با توجه به اهمیت اختراعات در توسعه هر فناوری، ارزیابی و تحلیل آماری اختراعات مربوط به فناوری نانو می‌تواند به تصمیم‌گیری بهتر در سرمایه گذاری و سیاست‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه در این زمینه كمك فراوانی نماید

درباره وبلاگ
شناسنامه فارس نانو:
*نام:نانو وایران
*موضوع:سیاسی و علمی
*سازنده: پوریا وطنخواه
*امضا الکترونیکی:105422183117/PVH
*رده سنی وبلاگ : دبیرستانی ها به بالا
*سطح آموزشی:نانو آموزان مقطع متوسط
*تاریخ تشکیل وبلاگ:1389/10/30
آخرین مطالب
نظر سنجی
آیا ایران با این سیر و تکامل علمی آینده مطلوبی خواهد داشت؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Free Image Hosting At site

مترجم سایت

----------------------------------------

اخبار

------------------------------------
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به فارس نانو می باشد.

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار