تبلیغات
نانو و ایران - ریچارد فاینمن
نانو و ایران
نانو آرزوی دیروز ، واقعیت امروز ، زندگی فردا
ریچارد فاینمن برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 1965 و یکی از مشهورترین فیزیکدان های دهه 60 میلادی که ملقب به پدر علم فناوری نانو است ، در سال 1959 در همایش جامعه فیزیک آمریکا در نطق مشهورش تحت عنوان "فضای زیادی در سطوح پایین وجود دارد" اولین جرقه های رویکرد به سمت فناوری نانو را روشن کرد.
سخنرانی او شامل این مطلب بود كه می‌توان تمام دایره‌المعارف بریتانیا را بر روی یك سنجاق نگارش كرد . او در آن سخنرانی این نکته را مطرح ساخت که می توان اتمهای مجزا را دستکاری کرد و مواد و ساختارهای کوچکی را تولید نمود که خواص متفاوتی داشته باشند . گرچه پیش بینی های فاینمن در بین دانشمندان هم دوره اش از پذیرش خوبی برخوردارنشد، ولی این پیش بینی ها امروزه به حقیقت پیوسته است.
ماهیت بسیار گسترده این فناوری ، تعامل نزدیک و زیاد آن با علوم و فناوریهای موجود و تاثیرات زیاد اقتصادی و اجتماعی آن ، برنامه ریزی بلند مدت و چند بخشی را برای توسعه می طلبد و در اکثریت کشورهای فعال در این حوزه نیزاین امر مورد تاکید قرار گرفته است .
سرمایه گذاری مستقیم دولت های جهان در این زمینه ظرف چند سال گذشته چندین برابر شده است. ژاپن ، ایالات متحده آمریکا و اروپا بیشترین سرمایه گزاری مستقیم را در بین دولت های جهان داشته اند . در کشور ما نیز بعد از اجرای اقدامات ترویجی و پذیرش فناوری نانو به عنوان یکی از اولویتهای فناوری کشور توسط متخصصان و همچنین دستگاههای اجرایی و تدوین برنامه های توسعه این فناوری در دستگاههای مختلف ، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در شهریور ماه 1382 به دستور رییس جمهور وقت تشکیل گردید و سند راهبرد 10 ساله (1384-1393)تدوین گردید که هدف از آن رسیدن به اهداف زیر می باشد.


1. دستیابی به جایگاه مناسب در بین 15 کشور برتر فناوری نانو و تلاش برای ارتقاء مداوم 2. دستیابی به سهم مناسبی از تجارت جهانی با استفاده از فناوری نانو 3. نهادینه شدن توسعه پایدار و پویای علوم ، فناوری و صنعت نانو
به همین منظور نخستین دوره کنفرانس ملی علوم و فناوری نانو در بهمن ماه 1389 به میزبانی دانشگاه جامع پیام نور استان یزد و با همکاری سازمان علمی-دانشجویی مهندسی برق کشور و ستاد گسترش نانو استان یزد با هدف حمایت از فعالیت های علمی-پژوهشی دانشگاه و صنعت و هدایت آنها در مسیر بالندگی برگزار خواهد شد
درباره وبلاگ
شناسنامه فارس نانو:
*نام:نانو وایران
*موضوع:سیاسی و علمی
*سازنده: پوریا وطنخواه
*امضا الکترونیکی:105422183117/PVH
*رده سنی وبلاگ : دبیرستانی ها به بالا
*سطح آموزشی:نانو آموزان مقطع متوسط
*تاریخ تشکیل وبلاگ:1389/10/30
آخرین مطالب
نظر سنجی
آیا ایران با این سیر و تکامل علمی آینده مطلوبی خواهد داشت؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Free Image Hosting At site

مترجم سایت

----------------------------------------

اخبار

------------------------------------
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به فارس نانو می باشد.

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار