تبلیغات
نانو و ایران - ساخته های نانو
نانو و ایران
نانو آرزوی دیروز ، واقعیت امروز ، زندگی فردا
روبات کف شورمجهز به پارچه های نانو فیبری

گزارش ICTPRESS به نقل از پی سی مگزین ، این روبات که Fukitorimushi نام دارد یک نظافت چی برای تمیز کردن کف زمین است که در پارچه های نانویی  به نام "نانوفرانت" پیچیده شده که این پارچه ها از هزاران رشته فیبر پلی استر که می تواند به خوبی گرد و غبار و آلودگی را پاک کند ساخته شده است.
این نانوفیبرها که توسط شرکت ژاپنی Teijin Fibers ساخته شده اند 7500 بار از موی انسان باریکتر هستند .
این روبات نظافت چی در هنگام کار بر روی سطح زمین به دنبال نقاط آلوده و پر گرد و خاک می گردد و و زمانی که نقطه آلوده ای یافت چراغ آبی سفید آن به یکباره قرمز می شود و پس از آنکه نقطه مورد نظر تمیز شد بار دیگر چراغ آن با حالت عادی باز می گردد.

نانو ماهواره های روسیه

در گذشته دولت ها گرایش های صنایع هوافضا را تعیین می کردند اما در طی بیست سال گذشته با پدیدار شدن مفهوم ماهواره های کوچک این روند تغییر یافت. ماهواره های کوچک به آن دسته از ماهواره ها اطلاق می گردند که کمتر از یک تن وزن دارند.

اولین نانو ماهواره ی روسیه در سال 2005 به مدار پرتاب شد. موسسه ی علمی تحقیقاتی ساخت ابزارهای فضایی روسیه سازنده ی این ماهواره بود. وزن این ماهواره پنچ کیلوگرم می باشد.

چنین ابزارهایی در این کشور، از پتانسیل تجاری مناسبی برخوردار هستند و می توانند با ابزارهای بزرگ دیگر به رقابت بپردازند. نمایندگان موسسه ی علمی تحقیقاتی ساخت ابزارهای فضایی مسکو در کنفرانس فناوری های کوچک در علوم هوایی و اکتشافات فضایی ، اعلام کردند، برنامه ای برای ساخت نانو ماهواره ها در این موسسه تهیه و حتی چند مدل از آن ها ساخته شد.

نانوماهواره

اولین نانوماهواره ی ساخت روسیه THC-0 در سال 2005 به مدار فرستاده شد و سلیژان شاریپف که آن زمان در ایستگاه فضایی بین المللی بود، این ماهواره را به آسانی با دست خود در فضا رها کرد.

امکانات نانو ماهواره های امروزی در مقایسه با نمونه های اولیه خود افزایش یافته است. در خارج از روسیه، نانوماهواره ها چشم اندازهای تجاری به خود گرفته اند.

ماهواره ی THC-0 دارای شکل استوانه ای بود که در آن یک دستگاه رادیویی که از باتری لیتیمی معمولی تغذیه می کرد قرارداشت به همین دلیل این ماهواره تنها 2.5  سال درمدار فعالیت کرد. ماموریت این ماهواره بررسی کار سامانه ی نمایشگر موقعیت اضطراری (EPRIB) سیستم فضایی Cospas Sarsat بود.

هم اکنون نسل دوم این ماهواره که با باتری های خورشیدی کارخواهد کرد، آماده می باشد و چنین ویژگی سبب محبوبیت تجاری آن می شود نظر به اینکه هر نانو ماهواره کارهای مشخصی را انجام می دهد.

یک دسته از نانو ماهواره ها فناوری کنترل دستگاه ها را از طریق شبکه های مخابراتی مورد پردازش قرار خواهند داد. دسته ای دیگر بارمفید بخش فضایی سیستم بین المللی  AIS  را( به همراه آژانس فضایی اروپا) آزمایش خواهند کرد. بخش دیگری از این ماهواره ها با موسسه ی تحقیقاتی فیزیک هسته ای دانشگاه دولتی مسکو و مرکز پیش بینی وضعیت ژئوفیزیک آکادمی علوم روسیه به انجام تحقیقات در زمینه ی ایونسفر خواهند پرداخت. مجموعه ی دیگری از آن ها به آزمایش با میکروموتورها می پردازند که این امر به نانو ماهواره ها قابلیت مانور خواهد داد.

 همچنین پروژه ای آموزشی در زمینه ساخت نانو ماهواره GRE Sat در جریان است که موسسه ی ریاضیات کاربردی آکادمی علوم روسیه و مرکز فنون فضایی کاربردی و میکروگرانش دانشگاه برمن آلمان در آن همکاری می کنند. آزمایش دستگاه های نسل جدید نیمه ی دوم سال 2010 آغاز خواهند شد.

انو ماهواره ی نسل دوم THC-0 که در موسسه ی علمی تحقیقاتی ساخت قطعات فضایی روسیه طراحی شده و در سال 2010 آزمایش می شود. این ماهواره برای سیستم فضایی Cospas Sarsat خواهد بود.  وزن آن 4.65 کیلوگرم است.

 

نانوماهواره

 قابلیت های نانو ماهواره ها در کنفرانس فناوری های میکرو در صنایع هواپیمایی و اکتشافات فضایی که 17-16 سپتامبر 2009 در مسکو برگزارشد، مطرح گردید.

 به گفته ی رامانف معاون سرپرست کل موسسه ی علمی تحقیقاتی ساخت قطعات فضایی، نانو ماهواره ها مفهوم فضاپیما ها و اقتصاد فعالیت های فضایی را تغییر می دهند. به گفته ی وی، برای اولین بار در اکتشافات فضایی دستگاهی تولید شد که ارزان و برای بسیاری قابل دسترس می باشد.

رامانف تاکید کرد، ماهواره های کوچک به گرایش اصلی توسعه ی شاخه ی مانیتورینگ زمین و در آینده ی نزدیک سنجش از راه دور تبدیل خواهند شد. او گفت: ما برنامه ی فناوری نانوماهواره ها را به آژانس فدرال فضایی معرفی کردیم و امیدواریم که این پروژه مورد پشتیبانی آن ها قرارگیرد. سخنرانی های ما در زمینه ی THC در کنفرانس های بین حرفه ای محبوبیت پیدا کرده اند و این امر سبب می شود که ما با خوشبینی به آینده نگاه کنیم.

بنابر گفته های ویشنیاکف همکاراصلی علمی، ساخت تجاری و پرتاب نانوماهواره ها می تواند مبلغی در حدود 200 هزار یورو شود. وی افزود، تفاوت مهم این دسته از ماهواره ها با ماهواره های دیگر، وزن کم، سادگی ، زمان کم ساخت آن ها و همچنین قابلیت کنترل آن ها ازطریق سیستم های ارتباطات ماهواره مانند Globalstar می باشد. کنترل نانو ماهواره ها از طریق کانال های ارتباطات ماهواره با به کارگیری از مودم های Onboard امکان پذیر می باشد.   

 نانو ماهواره ی THC-0 که در موسسه ی علمی تحقیقاتی ساخت قطعات فضایی روسیه که در سال 2005 به فضا پرتاب شد. وزن این ماهواره پنج کیلوگرم است.

نانوماهواره

مارتین سویتینگ در اواخر سال های 1970 ماهواره های کوچک را اختراع کرد. در سال 1981 اولین ماهواره ی کوچک به مدارپرتاب شد.  پس از چنین اختراعی کمپانی فناوری های ماهواره ای Surrey جهت ساخت تجاری ماهواره های کوچک تشکیل شد.

با فناوری نانو خانه های هوشمند ساخته می شوند

پیشرفت فناوری نانو و تحقیقاتی که در زمینه کاربرد این علم در مهندسی عمران صورت گرفته، امکان ساخت ساختمان های خود تعمیر در مناطق زلزله خیز را فراهم می کند. مرضیه کدیور دانشجوی کارشناسی عمران دانشگاه یزد در مقاله ای کاربرد فناوری نانو در مهندسی عمران را بررسی و نتایج آن را در اولین سمینار دانشجویی نانو فناوری این دانشگاه ارایه کرده است.
 
شیشه هوشمند ساخته شده از الیاف نانو

   hidra.jpg

حتی فکرش را هم نمی کردیم که یک روز شیشه های خودرو هایمان آنقدر هوشمند بشوند که خودشان تشخیص دهند که کثیف هستند و باید تمیز شوند! اما مثل اینکه آقای Leonardo Fioravanti موفق به طراحی و ساخت خودرویی با نام Hidra  شده که شیشه جلوی آن از به کمک فن آوری نانو تکنولوژی در 4 لایه ی بسیار هوشمند ساخته شده است.لایه اول نوعی محافظ در برابر تابش اشعه نور خورشید و قطرات آب است.لایه دوم محافظ گرد و غبار هواست. این لایه زمانی فعال می شوند که لایه سوم که شامل سنسور های تشخیص گردو غبار است سطح شیشه را کثیف حس کرده باشند. و نهایتا لایه چهارم که نقش پاور برق این مجموعه را ایفا می کند جریان  الکتریسیته بسیار ضعیفی که جهت فعالیت الیاف و سنسور های ظریف نانو است را تولید می کند. این مجموعه هنوز در حد یک طرح است و در حال طی کردن مراحل آزمایشی خود به سر می برد. خب حالا  که کثیف بودن شیشه اعلام شد چه کسی باید آن را پاک کند؟!


 

سمیت مواد نانو به تعیین باکتری های باکتری لومینسانس کمک می کند

۲۷ بهمن ۱۳۸۸ • دسته: بایگانی مقالات

nano1متخصصان دانشکده ی زیست دانشگاه لامانسف مسکو آزمایشی ساده برای ارزیابی مقدماتی سمیت مواد نانو پیشنهاد کردند. آن ها باکتری های اشریشیا کُلی اصلاح شده ی ژنتیکی را برای آزمایش به کار گرفتند. 

 به نظر می رسد که مواد نانو در همه جا یافت می شوند. مواد نانوی کربن در اثر احتراق متان، سوخت دیزل و بنزین به همراه گاز های خروجی اتومبیل وارد هوا می شوند. یکی از مشکلات به کارگیری از مواد نانو در زیست و پزشکی امکان سمی تر بودن آن ها در فاز نانو نسبت به حالت عادی است. هنوز بسیاری از مسائل در زمینه ی عملکرد مواد نانو بر اشیای زیستی آشکار نیست. برای نمونه دانشمندان مسکو به این نتیجه دست یافتند که لوله های نانو کربنی برای باکتری های اشریشیا کلی(Escherichia coli) سمی می باشند. 

  دانشمندان مسکو به این نتیجه دست یافتند که لوله های نانو کربنی برای باکتری های اشریشیا کلی(Escherichia coli) سمی می باشند.

 محققان مجموعه ای از اشریشیا کلی را با ژن ساخته شده از باکتری های رنگی دریا به کارگرفتند. سوسپانسیون سلول ها را با لوله های نانوی کربنی مخلوط کردند ( قطر این ذرات از ۰٫۷ تا ۲ نانو متر می باشد و طول آن ها به چندین میکرومتر می رسد) تا اینکه در۱ میلی لیتر سوسپانسیون آب ۱ میلیارد سلول و ۰٫۲ میلیگرم ذرات وجود داشته و همچنین آن ها بتوانند زمان های گوناگونی را در دمای اتاق تحمل کنند ( ذرات را با روش قوس الکتریکی در آزمایشگاه اسپکتروسکوپی مواد نانو در مرکز تحقیقات علمی طبیعی موسسه ی فیزیک عمومی آکادمی علوم روسیه معروف به آ. م. پراخارف سنتز کردند). سپس سلول ها را از لوله های نانو پاک و با کمک میکروسکوپ نیروی اتمی بررسی کردند.

 سلول های اشریشیا کلی پس از گذراندن چند روز در آب مانند باکتری های واقعی به نظر می رسند. اگرچه پس از چهار شبانه روز کشت با لوله های نانو سطح باکتری ها دچار تغییر شکل شد. سلول به صورت جزیی محتویات را از دست می دهد و به همین دلیل تصویر آن در قسمت میانی دچار حفره می شود. در روز های هفتم و هشتم محتویات سلول ها به طور کامل بیرون می آید و از باکتری ها تنها یک غشای پهن شده باقی می ماند. محققان می گویند که موادی که از آن ها لوله های نانو ساخته شده اند چنین تاثیری بر سلول ها ندارند. لوله های نانو خواص ضد باکتری دارند. بعد از دو شبانه روز کشت با آن ها، تعداد باکتری های زنده در سوسپانسیون نصف شد و بعد از سه شبانه روز ۱۰/۱ شد.  واضح به نظر می رسد که این ساختار ها به صورت مکانیکی دیوار سلولی باکتری و غشای زیر آن را تخریب می کنند. 

لوله های نانو کربنی نه تنها موجب تغییرات بیرونی باکتری ها و کاهش زیست پذیری آن ها می شوند بلکه بر متابولیزم سلولی نیز تاثیر می گذارند. پس از یک ساعت کشت مشترک باکتری ها مصرف اکسیژن را به دو برابر افزایش می دهند اما در سومین ساعت، مصرف به حد وسط می رسد. سطح متابولیزم را آسان تر است که از طریق روشنایی سلول تعیین کرد.  بعد از کشت با لوله های نانو، باکتری های اشریشیا کلی با ژن فوتو باکتری های دریایی نور افشانی کمتری از حدی که باید داشته باشند، دارند.  بعد از یک شبانه روز نور افشانی زیستی از ۴۵ تا ۵۰% کاهش می یابد.

 دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که بین زیست پذیری سلول ها و نور افشانی زیستی آن ها ارتباط مستقیم وجود دارد. اندازه گیری نورافشانی زیستی باکتری آسان و آنالیز سریع نمونه حداکثر نیم ساعت است. آسیب های بیوشیمی در سلول های اشریشیای کلی خیلی زود تر از اینکه تغییرات خارجی نمایان شوند، به وجود می آیند. به خصوص باکتری های خشک شده ی نورافشان را می توان ماه ها نگهداری کرد. بنابراین محققان پیشنهاد می کنند که از باکتری های نور افشان به عنوان آزمایش کننده های زیستی هنگام تعیین سمیت مواد نانو استفاده شود

درباره وبلاگ
شناسنامه فارس نانو:
*نام:نانو وایران
*موضوع:سیاسی و علمی
*سازنده: پوریا وطنخواه
*امضا الکترونیکی:105422183117/PVH
*رده سنی وبلاگ : دبیرستانی ها به بالا
*سطح آموزشی:نانو آموزان مقطع متوسط
*تاریخ تشکیل وبلاگ:1389/10/30
آخرین مطالب
نظر سنجی
آیا ایران با این سیر و تکامل علمی آینده مطلوبی خواهد داشت؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Free Image Hosting At site

مترجم سایت

----------------------------------------

اخبار

------------------------------------
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به فارس نانو می باشد.

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار