تبلیغات
نانو و ایران - جنگ نرم؛ جراحت بدون خونریزی
نانو و ایران
نانو آرزوی دیروز ، واقعیت امروز ، زندگی فردا
جنگ نرم در دوران تعریف خود فراز و فرودهایی را در اجرا تجربه کرده است مانند آنکه در عصر جنگ سرد به معنای واقعی کلمه در رقابت دو ابرقدرت شرق(شوروی) و غرب(آمریكا) تبلور یافته است
راسخون: مطالب در حوزه جنگ نرم بسیار گسترده است و طرح مفصل و مبسوط تک تک فاکتورهای مداخله گر در آن نیازمند فرصتی زیاد و حوصله ای فراتر از این مقاله دارد.لیکن در این نوشتار تلاش شده تا اندازه ای که از حوصله خواننده فراتر نرود به تبیین مسائل پرداخته شود.
جنگ نرم در دوران تعریف خود فراز و فرودهایی را در اجرا تجربه کرده است مانند آنکه در عصر جنگ سرد به معنای واقعی کلمه در رقابت دو ابرقدرت شرق(شوروی) و غرب(آمریكا) تبلور یافته است.آن موقع هنوز سخن از رسانه های مجازی به گستردگی اینترنت و شبکه های وسیع فیس بوکی در میان نبود.
تعریف جنگ نرم: در این باب تعریف های متعددی وارد شده است که هر یک از زاویه تخصصی خود به موضوع نگریسته و آن را تبیین نموده است .در این بستر به تعداد صاحب نظران تعارفی از جنگ نرم در اختیار ماست.به نظر می رسد تلاش برای برگزیدن و رجحان تعریفی به تعریف دیگر؛کوششی بی حاصل است.چرا که در فضای سیال اندیشه و فارغ از کاربرد و اطلاق و بار معنایی کلمات؛اندیشمندان مستقر در یک جیهه فکری دارای تلقی واحدی از موضوع هستند.جنگ نرم (war soft) یا قدرت نرم (soft power) ترکیبی صفت و موصوفی یا به عبارتی ظرف و مظروف است.جنگ به عنوان موصوف به معنی روشی جهت کسب برتری یک طرف منازعه بر طرف مقابل است.حال این روش و امکان در جنگ سخت به وسیله ادوات و تجهیزات نظامی و با هدف تخریب فیزیکی و یا اشغال سرزمینی محقق می شود ولی در جنگ نرم ابزار و وسایلی نظیر اینترنت ؛رسانه و امثالهم به خدمت گرفته می شوند.به عبارت کاملتر جنگ نرم یعنی روشی نامحسوس و غیر مستقیم جهت برتری بر طرف مقابل از طریق تسلط بر افکار و اعتقادات طرف مقابل بدون اعمال فشار نظامی و به کار بردن ابزار نظامی مرسوم.یعنی تسلط بر سرزمینهای فکری و فرهنگی جامعه رقیب به جای تصرف و تخریب سرزمینهای جغرافیایی وکنترل رفتار و تغییر باورهای دشمن مقابل در جهت اهداف خود.تاریخچه جنگ نرم
جنگ نرم، اصطلاحی که در سالهای اخیر مطرح گردیده است؛ مفهومی است که تاریخچه ای بس طولانی به درازای تاریخ آدم ابوالبشر دارد.به قول یکی از اندیشمندان « زمانی كه هنوز در جامعه جنگ و صلحی نبود شیطان در دوجنبه فكری و روانی انسان را فریب داد و سعی كرد كه اعتماد او را جلب كند و با توجه به این مسئله می‌توان گفت مبتكر اصلی جنگ نرم ابلیس است. " آیت الله مصباح یزدی"
جنگ نرم برای اولین بار توسط جوزف نای نظریه پرداز آمریکایی در اواخر دهه 1980 مطرح شد.نظریه ای که بر  لزوم استفاده امریکا از منابع در اختیار جنگ نرم مانند فرهنگ مبتذل آمریکایی ، نظام اقتصادى لیبرال و شبکه هاى جهانى اطلاع رسانى در جهت تعبیه و تقویت «جاذبیت و مطلوبیت» در سطح روابط خارجى ایالات متحده با دیگر کشورها تاکید می کرد.
انتشار مقاله مشهور جوزف نای نظریه پرداز آمریکایی تحت عنوان «قدرت نرم» power Soft در فصلنامه آمریکایی foreign policyدر سال 1990 دیدگاه جدیدی را به مخاطبان ارائه کرد که براساس آن ایالات متحده به جای آن که از طریق بکارگیری آنچه که قدرت سخت می نامند به انجام کودتای نظامی در کشورهای رقیب اقدام کند؛ تلاش خود را بر ایجاد تغییرات در کشورهای هدف از طریق تأثیرگذاری بر نخبگان جامعه متمرکز می کند. استدلال این بود که هر مقدار زمینه هاى تأثیرگذارى از منابع قدرت امریکا در ارتباط با دیگر کشورها تقویت شود، فرصتهاى لازم براى «کنترل رفتار» دولتهاى درگیر مساعدتر خواهد شد.
انقلاب اسلامی و زمینه های شروع جنگ نرم
انقلاب اسلامی ایران به عنوان بی نظیر ترین انقلاب تاریخ در فرم و محتوا و نتیجه –به لحاظ امکان تشکیل حکومت اسلامی بر پایه خواست و رأی مردم-جهان غرب را به شدت منفعل ساخت.غرب-که به شدت در اثر به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی در ایران تحقیر شده بود-در گام اول جنگ سخت را با تحریک کشور همسایه در تجاوز به خاک ایران اسلامی در دستور کار خود قرار داد.رشادتها و روحیه جهاد و شهادت جوانان و رهبری هوشیارانه امام خمینی (ره) این ترفند را با شکست روبرو ساخت و حتی باعث صدور انقلاب اسلامی به جهان گردید.تحریم های اقتصادی و تلاش برای به انزوا درآرودن در جامعه سیاسی نیز حربه دومی بود که راه به جایی نبرد و تلاش در جهت استقلال و خودکفایی  و محبوبیت در بین ملتهای جهان این نشقه را خنثی نمود.استکبار جهانی پس از ناکامی در دو مرحله اول در سالهای اخیر با توسل به جنگ نرم و ابزار رسانه سعی نموده است ایران اسلامی را به زانو درآورد.
اسلام هراسی، شیعه هراسی و ایران هراسی سه ضلع تعریف شده استكبار جهانی در جنگ نرم تدارک دیده شده علیه جمهوری اسلامی ایران است.
در این مبحث رویکرد جنگ نرم را در چهار موضوع بازی های رایانه ای ؛سینما؛سایبر و جایگاه و نقش تشکل های فرهنگی در مبارزه با جنگ نرم را مورد بررسی قرار خواهیم داد و به همین منظور از اطاله کلام در تعریف جنگ نرم خودداری می کنیم.
 

اهداف استکبار جهانی در جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی
جهان غرب و در رأس آن شیطان بزرگ به خوبی فهمید که تنها راه برای حفظ برتری در جهان تک قطبی ایجاد شده پس از فروپاشی شوروی برنامه ریزی در جهت اعمال جنگ نرم با استفاده از نفوذ فرهنگ مبتذل آمریکایی به منظور سست نمودن ارکان عقیدتی مردم و به ویژه جوانان است.رهبر هوشمند انقلاب در یکی از بیانات خود به این نکته اشاره می فرمایند:«یكی از مسئولان طراز اول رژیم صهیونیستی غاصب اسرائیل، در سال گذشته توصیه ای به آمریكایی ها كرد. این توصیه كاملاً در مطبوعات خارجی و اینترنت منعكس شد و امر پنهانی و مخفیانه ای نیست. توصیه وی به آمریكایی ها این بود كه بیهوده وقت خود را با عراق و كره شمالی و كشورهایی از این قبیل تلف نكنید. مسئله اصلی شما ایران است. اگر خاورمیانه را می خواهید، وقت تان را مصروف عراق نكنید، سراغ ایران بروید، كانون و سرچشمه آنجاست، اما ایران مثل عراق و كره شمالی و افغانستان نیست كه بتوان با حمله نظامی آن را تسخیر كرد. نظام و حكومت اسلامی به مردم متكی است، مردم آن را حفظ كرده اند. باید كاری كنید كه مردم آن را رها كنند. راهش این است كه مردم را با ترویج فرهنگ و ادبیات غربی و فرهنگ و تربیت آمریكایی، به واگرایی نسبت به دین و فرهنگ و سنت و تاریخ شان سوق داد. وقتی مردم این تعلقات را رها كردند، بعد از گذشت چند سال، بدون اینكه سرمایه ای صرف كنید، با یك حمله و تحرك احیاناً نظامی مختصر، می توانید این مانع بزرگ، یعنی نظام اسلامی را از سر راه بردارید.

درباره وبلاگ
شناسنامه فارس نانو:
*نام:نانو وایران
*موضوع:سیاسی و علمی
*سازنده: پوریا وطنخواه
*امضا الکترونیکی:105422183117/PVH
*رده سنی وبلاگ : دبیرستانی ها به بالا
*سطح آموزشی:نانو آموزان مقطع متوسط
*تاریخ تشکیل وبلاگ:1389/10/30
آخرین مطالب
نظر سنجی
آیا ایران با این سیر و تکامل علمی آینده مطلوبی خواهد داشت؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Free Image Hosting At site

مترجم سایت

----------------------------------------

اخبار

------------------------------------
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به فارس نانو می باشد.

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار