تبلیغات
نانو و ایران - افزایش برداشت زعفران با نانو
نانو و ایران
نانو آرزوی دیروز ، واقعیت امروز ، زندگی فردا

افزایش بهره وری زعفران با استفاده از فناوری نانو

یکی از دستاوردهای جدیدی که برای اولین بار در کشور و حتی در جهان ارائه شده و به نمایشگاه دستاوردهای نانو راه پیدا کرده، اسپری زعفران است. این دستاورد با هدف افزایش بهره وری کلاله زعفران با استفاده از فناوری نانو در قالب افشانه زعفران توسط مهدی صادقی ارائه و موفق به دریافت گواهی نامه ثبت اختراع از اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی نیز شده است.صادقی در خصوص نحوه استفاده از فناوری نانو در افزایش بهره وری زعفران می گوید: زعفران دارای یک سری پارانشیم هایی است که رنگدانه های زعفران را در خود جای داده است و با استفاده از فناوری نانو این شبکه ها یا پارانشیم ها از هم جدا و رنگدانه ها آزاد می شوند.وی افزود: با استفاده از این شیوه ما موفق به افزایش ۵ برابری بهره وری زعفران شدیم. به طوری که در شرایط معمولی که یک گرم زعفران برای تزیین ۲۵ بشقاب برنج به کار گرفته می شود، با این روش می توان با یک اسپری زعفران حدود ۹۰ بشقاب برنج را تزیین کرد.

شیشه های نانویی خود تمیزشونده

شیشه های خود تمیزشونده با پوشش نانویی از جمله دستاوردهای عرضه شده در نمایشگاه امسال بود. پوشش نانویی ایجاد شده روی این شیشه ها با ایجاد خاصیت فتوکاتالیستی باعث تمیز شدن شیشه به دنبال تابش اشعه ماورای بنفش خورشید و هم چنین برخورد قطرات باران با آ ن می شود.

شیشه های نانویی ضدبخار

شیشه های نانویی با خاصیت ضدبخار از دیگر محصولات تولید شده توسط محققان کشورمان است. این شیشه ها از طریق ایجاد پوشش نازک نانواکسید تیتانیوم روی شیشه های شفاف تولید می شوند.خاصیت آب دوستی این پوشش باعث پخش شدن آب روی سطح شیشه می شود. از این شیشه ها می توان برای ساختمان های مسکونی، خودروها و هم چنین در مناطقی که از آب و هوای مرطوب برخوردارند، استفاده کرد.

بسته بندی های نانویی نفوذناپذیر

بسته بندی های نانویی، تک لایه ای و نفوذناپذیر در برابر گاز رطوبت و چربی با خاصیت آنتی باکتریال از دیگر دستاوردهای جدید ارائه شده در نمایشگاه نانو بود.این بسته بندی ها ماندگاری مواد غذایی را داخل یخچال و حتی خارج از یخچال چندین برابر افزایش می دهند.به طور نمونه پسته تر داخل بسته بندی های معمولی پس از ۴ روز آلوده به سم آفلاتوکسین می شود و کپک می زند اما با استفاده از بسته بندی های نانویی ماندگاری این محصول تا ۶۰ روز افزایش می یابد. این بسته بندی ها هم چنین مدت ماندگاری مواد غذایی دیگر از جمله گوشت سفید و گوشت قرمز، سبزیجات و... را نیز ۱۰ تا ۱۵ برابر افزایش می دهد.این محصول تا پایان سال وارد بازار می شود.

اسپری ضدعفونی کننده سوختگی های پوستی

در بسیاری از مواقع افرادی که دچار سوختگی های شدید می شوند، در اثر عفونت زخم ها جان خود را از دست می دهند اما با استفاده از فناوری نانو و تولید اسپری با خاصیت کاتالیستی درمان عفونت ناشی از سوختگی در فرد بیمار تا ۷۰ درصد امکان پذیر شده است.محققان این طرح علاوه بر تولید اسپری ضدعفونی کننده سوختگی های پوستی محصولات دیگری از جمله اسپری ضدجوش های آکنه، اسپری درمان قارچ های پوستی، اسپری درمان قطعی زخم بستر، داروی درمان زخم سالک، پانسمان های ضدعفونی کننده دائمی را که هیچ گاه غیراستریل نمی شود و موفق به دریافت تاییدیه از FDA آمریکا شده است، در نمایشگاه عرضه کردند.

نانوداروی ماکیان برای استفاده در مرغداری ها

استفاده بی رویه و بیش از حد مجاز آنتی بیوتیک ها در مرغداری ها امروزه به یک معضل جدی در کشور و صنعت پرورش طیور تبدیل شده است به طوری که به کارگیری این روش غیراصولی در مرغداری ها باعث ماندگاری درصد بالایی از آنتی بیوتیک ها در بدن مرغ می شود. تا جایی که به گفته مهندس اعظمی از مجریان طرح تولید نانوداروی ماکیان، علاوه بر استفاده بی رویه «تتراسایکلین» در مرغداری ها ، تریاک نیز به مرغ ها خورانده می شود به طوری که در یک مرغداری با ۲۰ هزار جوجه در یک دوره ۴۵ روزه 5/1 کیلو تریاک در آب مصرفی جوجه ها حل می شود، با این نیت که طیور از ابتلا به بیماری های مختلف مصون بمانند.وی ادامه می دهد: نانوداروی ماکیان در مرغداری ها به اندازه ای قوی و موثر عمل می کند که حتی می تواند استفاده از واکسن و سایر آنتی بیوتیک ها در مرغداری ها را به صفر برساند.

ژل آنتی باکتریال حاوی نانوسیلور

ژل آنتی باکتریال تولید شده با استفاده از فناوری نانو سیلور دستاورد دیگری بود که در نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفت. استفاده از این ژل در حد یک میکرون روی دست پوششی را ایجاد می کند که ابتدا کلیه باکتری ها و قارچ های موجود روی دست را از بین می برد و چنان چه دست مجددا در معرض آلودگی قرار گیرد تا ۳ ساعت کلیه آلودگی ها از بین می رود.

تولید واکس نانویی برای افزایش ماندگاری میوه

واکس نانویی برای افزایش ماندگاری و حفظ رطوبت میوه از دیگر محصولات ارائه شده در نمایشگاه بود. یکی از محققان طرح در گفت و گو با خراسان اظهار داشت: ما موفق شدیم با استفاده از فناوری نانو و به کارگیری ماده کارنوبا که از برگ درخت نخل برزیلی استخراج می شود، نوعی واکس محافظ میوه تولید کنیم که باعث جلوگیری از چروکیدگی و گندیده شدن میوه می شود و در عین حال طعم میوه را نیز به طور کامل حفظ می کند.از آن جا که پایه این واکس گیاهی است، هیچ ضرری برای انسان ندارد و تاییدیه FDA آمریکا را نیز دریافت کرده است.

کاربرد فناوری نانو در صنعت ساختمان

یکی از دستاوردهای جذاب ارائه شده در نمایشگاه نانو برپایی یک نمونه سازه یا ساختمان بود که اغلب مصالح به کار رفته در آن با استفاده از فناوری نانو طراحی شده بود به طور نمونه شیشه های به کار رفته در این ساختمان شیشه های نانویی بود که تا ۶ برابر از هدررفتن انرژی ساختمان جلوگیری می کند و علاوه بر این از خاصیت مقاوم بودن در برابر زلزله نیز برخوردار است و می تواند امواج مضر خورشید ازجمله اشعه UVرا تا حد زیادی جذب و از ورود این اشعه به داخل ساختمان جلوگیری کند.

تثبیت و حاصل خیزی شن های روان با استفاده از فناوری نانو

محققان ایرانی با استفاده از فناوری نانو موفق به تثبیت شن های روان و هم چنین حاصل خیزی آن ها شدند.مصطفی آقایی مقدم درباره طرح خود گفت: پلی لاتیس برای تثبیت شن های روان و استقرار گیاه در آن کاربرد دارد.این محصول حاوی نانوذرات یونی محصور شده در داخل نانو حلقه هاست که با نفوذ درون شن شبکه بیوپلیمری را ایجاد می کنند که ذرات میکروماکرو نانو شن را درگیر واکنش و تثبیت می کنند

درباره وبلاگ
شناسنامه فارس نانو:
*نام:نانو وایران
*موضوع:سیاسی و علمی
*سازنده: پوریا وطنخواه
*امضا الکترونیکی:105422183117/PVH
*رده سنی وبلاگ : دبیرستانی ها به بالا
*سطح آموزشی:نانو آموزان مقطع متوسط
*تاریخ تشکیل وبلاگ:1389/10/30
آخرین مطالب
نظر سنجی
آیا ایران با این سیر و تکامل علمی آینده مطلوبی خواهد داشت؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Free Image Hosting At site

مترجم سایت

----------------------------------------

اخبار

------------------------------------
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به فارس نانو می باشد.

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار