تبلیغات
نانو و ایران - کشف ماده جدیدی بجای اکسید قلع ایندیوم
نانو و ایران
نانو آرزوی دیروز ، واقعیت امروز ، زندگی فردا
نوشته شده در تاریخ سه شنبه بیستم اردیبهشتماه سال 1390 توسط پوریا وطنخواه | نظرات ()

 

محققان هلندی با ترکیب کردن نانولوله‌های کربنی با غلظت کم و لاتکس رسانا، داخل فیلم پلی استیرن به نسبت کمتر از یک درصد وزن فیلم، موفق به ایجاد رسانایی بالاتری در این فیلم شدند که مزایای زیادی نسبت به اکسید قلع ایندیوم داشته و امیدوارند به‌زودی جایگزین آن در کاربردهای روزمره شود.

اکسید قلع ایندیوم ماده‌ای است که در نمایشگرهای بیشتر لوازم مصرفی از قبیل تلویزیون، تلفن، رایانه‌های قابل حمل و نیز پیل‌های خورشیدی کاربرد دارد اما به‌دلیل محدودیت ذخایر این ماده کمیاب دانشمندان همواره به‌دنبال یافتن جایگزینی برای آن بودند. اخیرا گروهی از محققان هلندی ماده جایگزینی را برای اکسید قلع ایندیوم کشف کرده‌اند. این ماده جایگزین فیلم رسانایی متشکل از از نانولوله‌های کربنی و نانوذرات پلاستیکی است که از مواد معمولی سازگار با محیط زیست و در آب تولید می‌شود. این محققان با ترکیب کردن نانولوله‌های کربنی با غلظت کم و لاتکس رسانا، داخل فیلم پلی استیرن به نسبت کمتر از یک درصد وزن فیلم، موفق به ایجاد رسانایی بالاتری در این فیلم شدند که در نوع خود دستاورد بسیار مهمی به‌شمار می‌آید

 

زیرا غلظت بالای نانولوله‌های کربنی موجب سیاه شدن فیلم می‌شود. آنها برای تولید این ماده نانولوله‌های کربنی معمولی را در آب حل کرده و سپس لاتکس رسانا (به‌صورت دانه‌های پلیمری محلول در آب) را به‌همراه چسبی از دانه‌های پلی استیرن به آن افزودند.

با حرارت دادن این مخلوط دانه‌های پلی استیرن که شبکه رسانایی از نانولوله‌های کربنی و دانه‌های رسانای لاتکس را در خود جای داده به‌هم می‌چسبند. سپس آب که تنها نقش حلال را داشت به‌روش تصعید بخار می‌شود. رسانش فیلم شفاف به‌دست آمده همچنان صد بار از اکسید قلع ایندیوم کمتر است اما به گفته اسکات و همکارانش با استفاده از نانولوله‌های فلزی کاملا رسانا بجای مخلوط نانولوله‌های رسانا و نیم رسانا، این خلاء هم جبران خواهد شد و رسانش فیلم به‌دست آمده افزایش قابل توجهی خواهد یافت. دانشمندان امیدوارند تولید این ماده جدید افق جدیدی در زمینه رسانش درکامپوزیت‌های کمپلکس ایجاد کند.

این فیلم جدید مزایای زیادی نسبت به اکسید قلع ایندیوم (ITO) دارد از جمله آنکه سازگار با محیط زیست است و تمامی مواد به‌کار رفته در آن پایه آبی داشته و از هیچ فلز سنگینی هم استفاده نشده است. انتظار می‌رود که قیمت محصولاتی که هم اکنون از فناوری اکسید قلع ایندیوم استفاده می‌کنند با جایگزین شدن این ماده جدید، به‌سرعت کاهش یابد. به عقیده این محققان در حال حاضر می‌توان از این ماده به‌عنوان لایه آنتی استاتیک نمایشگرها یا برای محافظت در برابر امواج و تابش‌های الکترومغناطیسی استفاده نمود. این ماده همچنین گزینه مناسبی برای کاربرد در نمایشگرهای انعطاف پذیر است.گزارش مشروح این خبر را می‌توانید در شماره ده آوریل نشریه علمی NATURE NANOTECHNOLOGY مطالعه نمایید.
درباره وبلاگ
شناسنامه فارس نانو:
*نام:نانو وایران
*موضوع:سیاسی و علمی
*سازنده: پوریا وطنخواه
*امضا الکترونیکی:105422183117/PVH
*رده سنی وبلاگ : دبیرستانی ها به بالا
*سطح آموزشی:نانو آموزان مقطع متوسط
*تاریخ تشکیل وبلاگ:1389/10/30
آخرین مطالب
نظر سنجی
آیا ایران با این سیر و تکامل علمی آینده مطلوبی خواهد داشت؟


نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Free Image Hosting At site

مترجم سایت

----------------------------------------

اخبار

------------------------------------
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به فارس نانو می باشد.

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار